Slepotisk
Touto technikou se motiv (vytištěný, ražený) plasticky zvýrazní tak, že vystupuje nad rovinu papíru. Slepotisk se také někdy využívá i na neupravený papír, kde není předem nic vytištěno, ani raženo (např. značky pro nevidomé na obalech). Tento proces dokáže zvýraznit např. ražbu tak, že je obal mnohem atraktivnější a v neposlední řadě má i ochrannou funkci, protože originál nejde imitovat kopírováním jako např. běžný tisk.
Nejčastěji se využívá tzv. jednostupňový slepotisk, tj slepotisk na principu jednostupňové pyramidy. Jestliže má mít více úrovní, musí být použity speciální štočky. Ty se vyrábějí frézováním a rytím. Jako podklad pro výrobu štočků je třeba dodat pdf, případně film.
Vybavení:
Používáme stejné stroje jako na ražbu a můžeme tedy slepotisk provádět běžně ve formátech B2, B3 a po konzultaci i v menších.
Technické podmínky:
U slepotisku archů B2 je nutné, aby slepotisk nebyl blíže než 40 mm od dlouhé nakládací hrany archu. Tato vzdálenost je nutná i mezi jednotlivými štočky. U archů B 3 stačí 20 mm.
Doplňující informace:
V principu jde u slepotisku o to, aby se do matrice ( štočku) vtlačil pomocí protikusu ( patrice) papír a ten si zachoval i po snížení tlaku nový tvar. Z toho je patrné, že je papír silně mechanicky namáhán a že jej navíc nelze vtlačit do štěrbiny, která je užší než je jeho dvojnásobná tloušťka. Výška slepotisku i možnost vytlačení detailů mají tedy svoje hranice. Pevnost papíru se dá zvýšit jeho laminací, zvýšení vykreslení detailů je dáno charakterem štočku a tloušťkou materiálu . Z toho vyplývá, že jde často o omezení, která se dají řešit jen kompromisem.
Vzhledem k tomu, že slepotisk přináší tvarové změny archů, provádí se jako poslední operace.